OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Debutní nahrávka finské skupiny DREAMTALE nás bere do říše za naším světem, daleko od reality, do světa snů a fantasie. A nechť nás na naší pouti provází rychlá, ale melodická hudba. Zpívejme si chytlavé refrény a poťukávejme si prsty při kytarových sólech. Ach ano, máme tu další čistokrevnou speed metalovou nahrávku.
Světy mimo naší realitu, fantastické příběhy, jsou nosným tématem speed metalové hudby, ať už si nese přízvisko epická, symfonická, fantasy či jiné. Nejinak je tomu i u prvního alba DREAMTALE. Téma je to natolik otřepané, že jej již není třeba dále rozvádět. Zaposlouchejme se tedy do hudby samotné, ať můžeme posoudit, nakolik se od zbytku světa odlišují v tomto ohledu.
Album začíná pomalou hrou na piano. Pěkná melodie, bez zbytečných efektů a fanfár. Piano vystřídá elektrická kytara, převezme melodii a stejně pomalu pokračuje, aby se ke konci tohoto velmi pěkného instrumentálního úvodu opět prostřídala. Je zde více než patrný cit pro napsání výborné instrumentálky bez zbytečné kýčovitosti. Nenásilně se první skladba přenese do druhé, „Memories Of Time“, již poctivou speedařinu. Rychlý rytmus jako podklad a zpěvný, melodický refrén. Jde o první počin této party, takže nějaké instrumentální mistrovství by bylo nefér očekávat, proto jsem se spíš zaměřil na to, abych našel na jejich albu něco nového, nebo alespoň pár zajímavých nápadů. Trochu jiný přístup k pojetí speedu by v dnešní době byl jistě vítaný. Jenže od prvních tónů druhé skladby až ke konci alba mám pocit, že tohle jsem již někde slyšel, jenže mnohem lépe zahrané. Řečeno na rovinu, jestli autor muziky DREAMTALE nikdy v životě neslyšel GAMMA RAY, tak je Země placatá jak ve středověku. S takto pěknou napodobeninou se jen tak nesetkáte. Teď pochopitelně nemám na mysli výkony kytaristy, ty jsou mimochodem dost nevýrazné, ale celkový dojem z písní. Ještě že jsou tu klávesy, zachraňují prázdná kytarová místa a celé album halí do trochu slušného kabátu a atmosféry. Ale stačí to? Dost těžko. Bez špetky inovátorství se i sebelépe zahraná píseň (což není tento případ) topí v bažinách průměru, odkud je nevyseká ani poměrně schopný zpěvák, kterému v některých písních sekunduje i ženský vokál. A zatímco tu píši, tak mi tu hraje „Man On Mission“. Ne ba ne, ta melodie byla drobet jinak! Jo aha, já mám stále ještě puštěný DREAMTALE!? A která to tedy je? Ono je to vlastně jedno. Celé toto album je pořád to samé dokola.
A co říci závěrem ? Melodický speed metal, který se snad ani nesnaží tvářit jinak než jako kopie slavnějších a především nápaditějších skupin. Album, na kterém je ze všeho nejlepší čtyřminutová úvodní instrumentálka. Absolutní průměr. A víte co, zapomeňte na DREAMTALE a běžte si pustit „Land Of The Free“.
A co říci závěrem ? Melodický speed metal, který se snad ani nesnaží tvářit jinak než jako kopie slavnějších a především nápaditějších skupin. Album, na kterém je ze všeho nejlepší čtyřminutová úvodní instrumentálka. Absolutní průměr. A víte co, zapomeňte na DREAMTALE a běžte si pustit „Land Of The Free“.
5 / 10
Tomi Viiltola
- zpěv
Rami Erich Martin Keränen
- kytara
Esa Olavi Orjatsalo
- kytara
Turkka Tapio Vuorinen
- klávesy
Pasi Ristolainen
- basa
Petteri Rosenbom
- bicí
1. The Dawn (Instrumental)
2. Memories of Time
3. Fallen Star
4. Heart's Desire
5. Where the Rainbow Ends
6. Time of Fatherhood
7. Dreamland
8. Call of the Wild
9. Dancing in the Twilight
10. Refuge from Reality
11. Silent Path
12. Farewell...
Ocean´s Heaet (2003)
Beyond Reality (2002)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Spinefarm Records
Produkce: DREAMTALE
Studio: Finnvox Studios
Bomba!!! Čau.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.